}
Tel: 09173042499 - 09387110260 - 32357622
Email : bornacare@gmail.com
ارتقای سلامت مادران و نوزادان
10:3:58 1398/8/6
مریم رئیسی
554
اخبار سایت

این مادران نوزادان باهوش ‌تری به دنیا می‌آورند

نتایج یک مطالعه روی نوزادان متولد شده از مادرانی که در طول دوره بارداری به طور پیوسته فعالیت ورزشی انجام می دادند، نشان می دهد که نوزادان این بانوان از دیگر کودکان باهوش تر بوده و سلامت قلبی عروقی بالاتری داشتند.

تاثیر فعالیت های ورزشی در دوران بارداری

فعالیت ورزشی منظم مادر در دوران بارداری، به ویژه فعالیت های هوازی، باعث اکسیژن رسانی بهتر به سلول های جنین به ویژه در سلول های مغزی و کاهش ریسک اختلال های مغزی پیش از تولد و هنگام تولد می شود.

https://sums.ac.ir/Dorsapax/userfiles/Sub0/nozadbahosh.jpg 

دوران بارداری، زمانی مهم و حساس برای تغییر و اصلاح شیوه زندگی است که به مادران باردار توصیه می شود اگر پیش از بارداری فعال بوده اند، در این دوران به فعالیت خود ادامه داده و اگر پیش از آن فعال نبوده اند، برای تأمین سلامت خود و فرزندشان، برنامه اصولی و فعالیت ورزشی متناسب با سطح آمادگی و سلامت جسمی را تحت نظر پزشک و فیزیولوژیست ورزشی آغاز کنند.

تعیین وضعیت تندرستی بانوان در سال های آتی زندگی، در گرو اصلاح عادات آنان طی دوران بارداری است.

هیچ دلیلی مبنی بر تاثیر منفی فعالیت ورزشی اصولی در دوران بارداری وجود ندارد و بانوان باردار باید پیش از بارداری، طی بارداری و پس از آن، فعالیت ورزشی مستمر داشته باشند.

به بانوان توصیه کاربردی مفیدی برای تمرین ورزشی در گروه های خاص می شود؛ بانوان مبتلا به دیابت، چاقی و پرفشاری خون و ورزشکاران رقابتی و حرفه ای باید تحت نظر و با مشاوره پزشک متخصص، ورزش های مجاز انجام دهند.

انجام فعالیت های ورزشی اصولی در دوران بارداری بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر تأثیر دارد؛ «چاقی و اضافه وزن»، مهم ترین چالش جسمانی در دوره بارداری است و بهترین راه جلوگیری از مبتلا شدن به اضافه وزن در این دوران، ورزش منظم است.

ورزش پس از زایمان سبب می شود که بدن زودتر شکل طبیعی و عادی خود را بازیابد، چاقی شکمی سریع تر از بین برود و سینه ها دچار افتادگی نشوند.

تحرک بدنی سبب فعالیت بهتر دستگاه های تنفس، گوارش و گردش خون و رفع مشکل یبوست و تسریع خون رسانی به تمام قسمت‌ های بدن به ویژه پاها می شود؛ نقش ورزش در تامین سلامت روانی، اعتماد به نفس و آرامش فکری مادر در دوران بارداری، انکارناپذیر است.

بهترین فعالیت های ورزشی در دوران بارداری

انجام هر فعالیت ورزشی با شدت متوسط مانند شنا، یوگا، حرکات موزون و ایروبیک با شدت کم، مفید است؛ پیاده روی یکی از ورزشی هایی است که مادران باردار در هر مرحله بارداری، می توانند آن را آغاز کنند و تا زمان زایمان از مزایای آن بهره مند شوند.

فعالیت بدنی، با منعطف ساختن مفاصل لگن و تقویت عضله های فعال در موقع زایمان، بدن را برای زایمان سریع‌ تر و راحت ‌تر آماده می ‌کند.

تحقیقات نشان داده بانوانی ‌که در دوران بارداری، به صورت منظم فعالیت ورزشی دارند، پس از زایمان به داروی مسکن کمتری نیاز دارند.

ثبت دیدگاه جدید

نام

ایمیل

تلفن

دیدگاه

عبارت امنیتی

دیدگاههای ثبت شده کاربران