}
Tel: 09173042499 - 09387110260 - 32357622
Email : bornacare@gmail.com
دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟
11:19:25 1398/8/9
مریم رئیسی
635
اخبار سایت

دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی چیست و چه کاربردی دارد ؟

دستگاه زردی نوزاد یا دستگاه فتوتراپی دستگاهی است که از آن برای درمان زردی نوزاد استفاده می شود. دستگاه زردی نوزاد با مکانیزمی علمی و هوشمندانه باعث می شود زردی نوزاد طی یک دوره کوتاه درمان شود. روشی که در درمان توسط دستگاه زردی نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد تابش نور با طول موجی خاص به بخش هایی از بدن نوزاد است.

در فتوتراپی از نور مخصوصی برای تغییر شکل بیلی‌ روبین استفاده می‌شود و در نتیجه کودک بهتر می‌تواند بیلی‌ روبین را تنظیم کند. با این که این روش درمانی مطمئن و بی‌خطر بوده و به ندرت عوارض جانبی به دنبال خواهد داشت اما برای نوزادان زودرس از چشم‌بندهای مخصوصی استفاده می‌شود تا چشم آنها در برابر نور فتوتراپی مصون بماند. بدن نوزاد در معرض نورهای سفید، آبی یا سبز قرار می‌گیرد به گونه‌ای که به بیشترین قسمت‌های پوست نوزاد تابیده شود.

مراقبت های مهم هنگام فتوتراپی

قبل از شروع فتوتراپی حتما شیر دهی کامل صورت گیرد و پوشک نوزاد در صورت نیاز تعویض گردد.

قسمت های از بدن نوزاد که در معرض نور دستگاه است را چرب نکنید و پماد نزنید.

نوزاد را بدون لباس داخل دستگاه گذاشته و حتما چشم بند ها و ناحیه تناسلی او را بپوشانید .

دمای مناسب داخل دستگاه برای نوزاد لخت ۲۵ تا ۳۰ درجه است.اگر دمای داخل دستگاه کمتر از ۲۵ درجه است اطراف دستگاه را بپوشانید و اگر دمای داخل دستگاه بیشتر از ۳۰درجه است، دور دستگاه را باز کنید و دمای اتاق را کاهش دهید تا دمای داخل دستگاه نیز کاهش یابد.

مراقب باشید تا نوزاد دچار کم آبی نشود. جهت جلوگیری از کم آبی بدن نوزاد، درصورت استفاده از دستگاه چهار لامپ لازم است پس از هر دو ساعت نور درمانی دستگاه را خاموش نگه داشته، حتما شیر دهی کامل انجام شود و سپس نوزاد را داخل دستگاه بگذارید و در صورت استفاده از دستگاه شش لامپ لازم است پس از هر 1/5ساعت نور درمانی دستگاه را خاموش نگه داشته ، حتما شیر دهی کامل انجام شود و سپس مجدد نوزاد را داخل دستگاه گذاشته.

توجه: اگر قبل از مدت فوق ( 1/5 تا 2 ساعت ) نوزاد به خاطر چشم بند بی تابی می‌کرد مادر می تواند کنار دستگاه بخوابد و به نوزاد شیر دهد.

درصورتی ک نوزاد تب دارد و یا بی حال است و شیر نمیخورد، نور درمانی را متوقف کرده و حتما موضوع را با پزشک متخصص درمیان بگذارید.

از عوارض طبیعی فتوتراپی که در برخی از نوزاد ها مشاهده می شود، عبارت اند از:اسهال، سبز یا تیره شدن رنگ مدفوع، قرمزی پوست، دانه های قرمز رنگ پوستی، پوست پوست شدن پوست نوزاد. این عوارض با پایان فتوتراپی از بین می رود.

بلافاصله پس از پایان فتوتراپی باید آزمایش زردی نوزاد مجدد تکرار شود. در صورت برگشت زردی پس از فتوتراپی امکان بررسی تغییرات میزان زردی نوزاد میسر باشد.

تذکرات مهم

استفاده نکردن از چشم بند هنگام فتوتراپی ممکن است موجب نابینایی نوزاد گردد.

پوشیده نبودن ناحیه تناسلی هنگام فتوتراپی ممکن است موجب عقیم شدن نوزاد گردد.

عملکرد دستگاه فتوتراپی( چه در منزل و چه در بیمارستان) فقط کاهش زردی نوزاد است و تاثیری در پایین نگه داشتن زردی پس از پایان فتوتراپی ندارد. بنابراین بلافاصله پس از پایان فتوتراپی باید آزمایش زردی نوزاد تکرار شود تا در صورت برگشت زردی پس از فتوتراپی امکان بررسی تغییرات میزان زردی نوزاد میسر باشد.

مهم ترین علت افزایش مجدد زردی برخی نوزادان عملکرد ضعیف کبد نوزاد است که هرچه از زمان تولد نوزاد بیشتر بگذرد، عملکرد کبد بهتر می‌شود.

به طور کلی اگر زردی نوزاد بیش از یک ماه طول بکشد لازم است علت ادامه بودن زردی نوزاد با مراجعه به پزشک متخصص اطفال بررسی گردد.

درصورت رعایت نکردن موارد زیر  نتیجه مطلوب حاصل نشده و ممکن است نه تنها زردی کاهش نیابد، بلکه میزان آن افزایش یابد:

  • عدم استفاده از دستگاه به صورت شبانه روزی
  • عدم شیر دهی کامل پس از هر دوساعت فتوتراپی در دستگاه چهار لامپ و پس از هر ۹۰ دقیقه در دستگاه شش لامپ
  • بیرون آوردن نوزاد قبل از دو ساعت از دستگاه چهار لامپ و قبل از ۹۰ دقیقه از دستگاه شش لامپ
  • بالای ۳۰ درجه سانتیگراد بودن دمای داخل دستگاه. در این صورت باید با کاهش دمای اتاق، دمای داخل دستگاه را کاهش دهند.

برای مشاوره و هماهنگی جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد و ارائه آموزش های لازم لطفا با این شماره ها با ما در ارتباط باشید:

09173042499        -        09387110260          -           32357632

نشانی: شیراز، خیابان مشیر غربی، نبش کوچه 11، طبقه اول، موسسه مشاوره و خدمات پرستاری برنا

 

ثبت دیدگاه جدید

نام

ایمیل

تلفن

دیدگاه

عبارت امنیتی

دیدگاههای ثبت شده کاربران


سحر       12:38:55 1398/8/9
ممنون از مطالب آموزشی