}
Tel: 09173042499 - 09387110260 - 32357622
Email : bornacare@gmail.com
10 بازی برای ایجاد خلاقیت و مراقبت از کودکان
10:53:30 1398/8/22
مریم رئیسی
844
اخبار سایت

10 بازی برای ایجاد خلاقیت و مراقبت از کودکان

در این مقاله به چند بازی جهت مراقبت از کودک و ایجاد فعالیتهای مناسب برای کودک می پردازیم:

دادن زمان، لوازم و فضا به کودکان پیش دبستانی، برای ایجاد خلاقیت درآنها بسیار مهم می باشد. این کودکان دوست دارند تا در بازی‌های خلاق خود برنامه ریزی نداشته باشند بنابراین بهتر است که از کودک تبعیت کنید. اما زمانهایی وجود دارند که  با درخواست کودک از شما این نیاز وجود دارد تا بیشتر درگیر بازی و مراقبت از کودک شوید. با درگیرشدن به طور فعال، شما می‌توانید مهارتهای کودک خود را رشد دهید و آنها را بیشتر درک کنید.

زمان بازی با کودکتان فقط زمان بازی و سرگرمی نمی باشد، بلکه  می تواند زمان آموزش درسهای زندگی به کودکتان نیز باشد. تازه ‌ترین تحقیقات حاکی از آن است که خلق و خو و عادات انسان از دوران جنینی و دو سال اول زندگی وی ناشی می‌شود و این نکته اهمیت آموزش و روش صحیح تربیت در سنین ابتدایی تولد کودک را نمایان می‌سازد.


 

در این مقاله ما بازی هایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که علاوه بر سرگرم کردن در حین مراقبت از کودک، آموزش هایی  نیز در جهت ایجاد خلاقیت و تقویت هوش و افزایش سطح هوشیاری کودک دلبند شما را فراهم کند. 

کجا رفت؟
یک توپ کوچک نرم انتخاب کنید، آن را در یک ظرف درپوش دار بگذارید. از بچه بپرسید توپ کجا رفت؟ او را تشویق کنید که در ظرف را باز کند و توپ بیرون بیفتد مثل جعبه هایی که دلقکی بیرون می‌پرد، بیرون افتادن توپ هم برای او جالب خواهد بود. این بازی راهی است که به کودک می‌آموزد که چیزهایی که او نمی بیند ممکن است وجود داشته باشد. این بازی، ثبات هدف را به کودک آموزش می دهد.

وسایل آشپزخانه
ظرفهای پلاستیکی یا ظروف ماست و یا کاسه های نشکن برای این بازی مناسب می‌باشد. از این ظروف برای ایجاد یک برج استفاده کنید، به کودک کمک کنید که برج را به هم بریزد، این فعالیت به او درس خواهد داد که نشانه گیری هدف را بیاموزد در حالی که ریزش و چیدن را هم آموزش می بیند.

 

می‌توانم صدا را بشنوم
راه دیگر برای تقویت مفهوم ثبات هدف، به وسیله مخفی کردن یک اسباب بازی صدادار زیر پتو و یا حوله می باشد . ابتدا اسباب بازی را به طور جزئی با پتو بپوشانید سپس صدای اسباب بازی را در بیاورید و او را تشویق کنید که اسباب بازی را پیدا کند، دوباره اسباب بازی را پنهان کنید، البته این بار به صورت کامل، بازی را تکرار کنید، در صورت پیدا کردن اسباب بازی، کودک را مورد تشویق قراردهید.

بازی آبی
زمان حمام را به زمان اکتشاف و بازی تبدیل کنید. قاشق های پلاستیکی و آب پاش و کاسه های پلاستیکی را در وان کودک بگذارید، او با آنها ریزش آب را خواهد دید و از آنها لذت خواهد برد. تفریح دیگری هم می‌توان کرد، یک اسفنج را به کودک بدهید اسفنج را خیس کنید، کودک از فشار دادن اسفنج و ریزش آب لذت خواهد برد.

بازی غلتکی
کودک را روی زمین در مقابلتان بنشانید و یک ماشین اسباب بازی را روی زمین حرکت دهید از او بخواهید که بعد از شما این کار را انجام دهد سعی کنید که رفت و آمد ماشین را با او ادامه دهید.با انجام این کار کودک جلو و عقب رفتن و چرخاندن و حرکت اجسام را یادخواهد گرفت.


 

مامان خوابه!
نزدیک کودک بنشینید البته این کار بستگی به سن کودک شما دارد می‌توانید او را بخوابانید. به او بگویید که قصد دارید که بخوابید و چشمهایتان را ببندید بعد از چند ثانیه چشمهایتان را باز کنید و مشتاقانه به او سلام کنید یا زمان را به او بگویید مثلاً صبح بخیر یا عصر بخیر که او  بتواند زمانها را نیز درک کند. دیدن چشمهای مامان که باز است و شنیدن صدایش معمولاً ایجاد خنده خواهد کرد بعد از چند دور، مکث خود را هنگام خواب بیشتر کنید احتمال این وجود دارد که کودک حدود ۶ ماهتان و یا بیشتر شروع به جیغ زدن کند و یا حتی به صورت شما ضربه بزند تا شما را  بیدار کند!

بازی با برگها
با کودک به بیرون از خانه بروید، تنوعی از برگها را برای او جمع کنید، به او اجازه بدهید آنها را بلند کند و با دستانش بازرسی کند، بدیهی است در حین مراقبت از کودک . برخی از برگها را چروک کنید تا او آنها را بازرسی کند و عمل چروک کردن را بیاموزد که این کار در برگهای خشک صدا هم خواهد داشت. با استفاده از یک برگ بزرگ، بازی دالی موشه را با او انجام دهید.

نقاشی
این بازی کمی کثیف کاری دارد اما برای ایجاد خلاقیت کودک بسیار جالب خواهد بود. کودک ۸ تا ۱۲ ماهتان را روی صندلیش یا روی زمین بنشانید. در مقابل او یک برگه و چندین غذای پوره ای رنگی که صاف شده است قرار دهید، او را تشویق کنید که با دستانش نقاشی بکشد، خواهید دید که او شاهکارمیسازد. در این بازی مراقبت از کودک بسیار مهم است ، می‌توانید غذاها را در صورت اجازه پزشک بافت دار تهیه کنید(به دلیل در دهان بردن کودک) که نقاشی کودک بافت دار شود.

بازی با رنگها
برای ایجاد خلاقیت در کودک ۱۰ تا ۱۲ ماهتان اسباب بازی های رنگی و یا وسایل آشپزخانه رنگی تهیه کنید و به او کمک کنید که اسباب بازیهای با رنگ مشابه را در کنار هم بگذارد. مثلاً سیب قرمز و ماشین قرمز و توپ قرمز باید در یک طرف باشد. در این بازی به او کمک می‌کنید که رنگها را یاد بگیرد.

بافتهای متفاوت
برای ایجاد خلاقیت در کودک چندین موضوع بافت دار را در اختیار کودک  ۱۰ تا ۱۲ ماهتان  قراردهید، مثلاً یک تکه مقوا، روسری نرم، تکه های چمن و ماسه وحتماً تا انتهای بازی در کنار او باشید و مراقب باشید چیزی را در دهانش نگذارد. همراه هم همه چیز را بازرسی کنید، خواهید فهمید که او از چه بافتی بیشتر خوشش خواهد آمد مخمل کبریتی یا پشم گوسفند؟

آیا علاقمندید که کودکانتان به بالاترین بخش خلاقیت خود برسند؟ پس می توانید از راه های ساده ای که در ادامه می گوییم، استفاده کنید. راه های رسیدن به خلاقیت بسیار پیچیده است اما با چند نشانه و علامت، می توان آن را پیدا کرد. در ادامه این مقاله ، چند راه ساده برای ایجاد خلاقیت در کودک توضیح داده خواهد شد.1-  اشتباه کردن کودک خوب است.

کودکانی که از شکست خوردن می ترسند کمتر خلاقیت از خود نشان خواهند داد. اگر کودک شما از اشتباه کردن می ترسد، برای ایجاد خلاقیت در کودک به او بگویید: “باز هم سعی کن انجامش دهی.”

۲- از بهم ریختگی اطراف کودک به هم نریزید.

بیشتر ما خواستار یک مکان پاکیزه و مرتب می باشیم و اغلب از شلوغی و بهم ریختگی احساس پریشانی به ما دست می دهد. با این حال هنگامی که کودک در حالت خلاقیت خود به سر می برد، همه چیز به سرعت بهم می ریزد. دفعات بعد که کودک از شما درخواست آبرنگ کرد و یا خواست اسباب بازی های خود را روی کف اتاق بریزد، به او فضای کافی دهید و یا اگر هوا خوب و شرایط مناسب است او را برای بازی به  حیاط و یا بیرون از خانه ببرید. احتمالا باید آن بهم ریختگی را هم خودتان جمع کنید ولی ایجادخلاقیت در کودک بر آن ارجحیت دارد.

۳- در هنگام تشویق کودک، هوشیار باشید.

همه ما شنیده ایم که ستایش و تشویق چگونه به تفکر مستقل کودک آسیب می رساند. مشکلاتی به همراه تشویق وجود دارد که می تواند کودک را از جستجو برای انگیزه های درونی خود بازنگه دارد. این موضوع به این معنی نیست که هرگونه تشویقی نامناسب می باشد ولی برای مراقبت از کودک در آینده اگر می خواهید کودک خود را تشویق کنید، سعی کنید با جمله ای هدفمند مانند؛ “می بینم کفشت را خودت پوشیدی!” یا “واقعاً برای حل این مسئله ریاضی زیاد زحمت کشیدی و سخت کار کردی!” همراه باشد.


۴-  ذهن خود را باز نگه دارید.

برای ایجاد خلاقیت در کودک گزینه هایی را ارائه دهید که برای تفکر مستقل وی مناسب باشد. شما ممکن است که خود، عادت به شام یا صبحانه خوردن نداشته باشید ولی اگر فرزند شما برای صبحانه و قبل از رفتن به مدرسه ماکارونی می خواهد، به وی در آشپزخانه کمک کنید که خودش غذای مورد علاقه اش را آماده کند. اگر کودک شما علاقمند به کمک در کارهای آشپزخانه است، در حین مراقبت از کودک آنجا را به یک آزمایشگاه علمی برای وی تبدیل کنید و مواد و وسایل لازم را برایش مهیا کنید.

۵- خودتان مدل خلاقیت برای فرزند خود شوید.

چه مقدار خلاقیت دارید؟ در چه کاری می توانید از خلاقیت خود بهره و لذت ببرید؟ آشپزی، آواز خوانی، باغبانی، نقاشی، رقص؟ کودکانی که والدین خود را در حال خلاقیت ببینند بیشتر به سوی این فعالیت ها جذب می شوند. اگر مدت مدیدی از آخرین خلاقیت شما می گذرد، به وسیله کودک درون خود فکر و تلاش کنید و آنچه شما را در آن هنگام خوشحال می کرد به یاد آورید و زمان خود را، حتی برای نیم ساعت، صرف آن کار کنید. سپس احساس خود را دریابید و ببینید آیا از انجام آن لذت بردید و می خواهید که روز دیگر هم این کار را در برنامه خود قراردهید؟

۶- گامی به عقب بردارید.

این مورد ممکن است اینطور به نظر بیاید که موارد قبل را کمی نقض کرده باشد ولی مهم این است به یاد داشته باشید که تعادل داشتن در همه موارد لازم است. اگر شما همواره کودک را تحت نظارت مراقبت قراردهید، ممکن است که کمتر ریسک کند که این موضوع باعث کاهش خلاقیت وی گردد. اگر مشوق استقلال کودک خود باشید، شاهد شکوفا شدن قوه تخیل وی خواهید بود. در آینده هنگامی که فرزند خود را در حال آرام بازی کردن، نقاشی یا نوشتن دیدید، از اظهار نظری مانند؛ «چه میکشی؟!» خودداری کنید. چنین جملاتی او را از حالت خلاقیت خارج می سازد، در عوض برای خود یک فنجان قهوه درست کنید و از لحظاتتان لذت ببرید.


۷- وقت خود را برای ایجادخلاقیت فرزندتان تنظیم کنید.

این برای والدین شاغل می تواند مشکل باشد ولی کودک نیاز به زمانِ از پیش تعیین نشده برای تصور، ساختن، تجربه اندوزی و کشف دارد. این موضوع می تواند در حین مراقبت از کودک و نیم ساعت نقاشی پس از شام خوردن و کتاب خواندن و یا  قبل از رفتن به رختخواب باشد یا این که یک ساعت در آخر هفته خود را به او اختصاص دهید.


۸-  ایجاد خلاقیت با بازگشت به مبانی.

اسباب بازی هایی که سروصدا تولید می کنند، بسیار سرگرم کننده هستند و به طور قطع جای خود را دارند ولی به ایجاد خلاقیت در کودک شما کمکی نمی کنند. اسباب بازی هایی مانند میله های سبک، لوله های پلاستیکی، بلوک های سبک با اشکال متفاوت ، عروسک، لوازم اداری، شن و ماسه و آب این کار را انجام می دهد.برای تماشای بازی کودک خود وقت بگذارید و نگاهی سریع به ابزار موجود خود بیاندازید. چه چیزی می تواند کودک شما را بیشتر سرگرم کند؟ چه اشیایی به ایجاد خلاقیت در کودک کمک می کند ؟ آیا می توانید اسباب بازی هایی که بسته هستند (اسباب بازی هایی که با یک یا دو دکمه کار می کنند) را با یک اسباب بازی باز (اسباب بازی هایی مانند بلوک که کار بیشتری می توان با آن انجام داد) معاوضه کنید؟


۹- کاهش نشستن در جلو صفحۀ نمایش (تلویزیون، مانیتور و ...)

برای برخی از خانواده ها این مشکل به سختی حل می شود ولی همگی ما می توانیم تلاش کنیم که زمان کمتری به تماشای فیلم و کارتون یا بازی های کامپیوتری صرف کنیم و به جای آن نقاشی، شهر سازی با بلوک و خمیر بازی یا هر کار خلاقانه دیگری را برای ایجاد خلاقیت در کودک انجام دهیم.

 
۱۰- توجه و اشاره به نکات کوچک زندگی.

این نکات ریز می تواند یک قورباغه در پارک، شکل خطوط روی درختان یا ابری زیبا باشد. این موضوع باعث شگفتی و توجه کودک برای قدرشناسی چیزهای کوچک در زندگی خواهد شد.